Drago Sopta/HNS

Hrvaške športne legende

Dežela športnih čudežev

Janica Kostelić, Luka Modrić, Dražen Petrović, Ivano Balić, Ratko Rudić, Mirko Filipović, Sandra Perković, Ivica Kostelić, Blanka Vlašić, Davor Šuker, Iva Majoli … Priznajte, da ste bili za trenutek presenečeni, ko ste prebrali ta imena, ki so navdušila svet s svojim športnim uspehom. In to je le majhen del medalj, priznanj, nagrad, ki so jih osvojili hrvaški športniki.

Od osamosvojitve dalje je Hrvaška na zimskih in poletnih Olimpijskih igrah osvojila skupno 44 medalj in nekaj tisoč medalj na številnih svetovnih in evropskih prvenstvih.

Hrvaška je ena od le desetih svetovnih držav, ki so igrale v finalu Svetovnega prvenstva v nogometu, ena od le desetih držav, ki je vsaj dvakrat osvojila tenis Davisovega pokala, in ena od le 20 svetovnih držav, ki ima dobitnika Zlate žoge.

Zaradi svojih uspehov je bila splitska Jugoplastika razglašena za najboljši košarkarski klub 20. stoletja, hrvaška košarkarska reprezentanca je v finalu Olimpijskih iger leta 1992 igrala z legendarnim ameriškim Dream Teamom, vaterpolska reprezentanca s 27 osvojenimi medaljami od osamosvojitve dalje sodi med športne velesile, rokometni virtuozi v kockah so bili dvakrat zmagovalci olimpijskih turnirjev, hrvaški teniški igralec pa je edini osvojil Wimbledon s povabilom.

Krešimir Ćosić je eden od štirih Hrvatov v Košarkarski hiši slavnih, Toni Kukoč ima v lasti tri NBA-prstane in je šesti najboljši igralec lige v slavni generaciji Chicago Bullsov, brata Martin in Valent Sinković pa sta ena izmed najuspešnejših veslaških posadk na svetu, Šime Fantela pa eden izmed najboljših svetovnih jadralcev v olimpijskih razredih.

Dobrodošli v deželo vrhunskih športnikov.