Drago Sopta/HNS

Legendy chorwackiego sportu

Kraj, w którym dzieją się cuda sportowe

Janica Kostelić, Luka Modrić, Dražen Petrović, Ivano Balić, Ratko Rudić, Mirko Filipović, Sandra Perković, Ivica Kostelić, Blanka Vlašić, Davor Šuker, Iva Majoli… trzeba przyznać, że aż czuć dreszcze, gdy czyta się nazwiska ludzi, którzy swoimi wyczynami sportowymi zachwycili cały świat. A to tylko niewielka część sportowców, którzy zdobyli medale, nagrody i wyróżnienia dla Chorwacji.

Kraj ten, od chwili odzyskania niepodległości, zdobył łącznie na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich 44 medale oraz kilka tysięcy medali na różnych mistrzostwach świata i Europy.

Chorwacja jest jednym z zaledwie 10 krajów na świecie, które grały w finałach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, jednym z 10 krajów, które zwyciężyły w turnieju tenisowym Davis Cup przynajmniej 2 razy i jednym z zaledwie 20 krajów, które zdobyły Złotą Piłkę.

Dzięki niezwykłym sukcesom klub Jugoplastika ze Splitu został ogłoszony najlepszym klubem koszykarskim XX wieku, reprezentacja Chorwacji w koszykówce w finałach igrzysk olimpijskich w 1992 roku grała z legendarną amerykańską drużyną Dream Team, a reprezentacja Chorwacji w piłce wodnej zdobyła 27 medali i od chwili proklamowania przez kraj niepodległości należy do grona mistrzów w tej dyscyplinie. Prawdziwi wirtuozi piłki ręcznej byli dwukrotnymi mistrzami na igrzyskach olimpijskich, zaś chorwacki tenisista jako jedyny zawodnik z tzw. dziką kartą, wygrał Wimbledon.

Krešimir Ćosić to jeden z czterech Chorwatów uhonorowanych w Koszykarskiej Galerii Sławy im. Naismitha, Toni Kukoč to trzykrotny mistrz NBA, szósty najlepszy zawodnik ligi słynnej ekipy klubu Chicago Bulls, bracia Martin i Valent Sinković to z kolei jedna z mistrzowskich osad wioślarskich na świecie, a Šime Fantela jest jednym z najlepszych żeglarzy światowej klasy olimpijskiej.

Witamy w ojczyźnie wybitnych sportowców.