Geopark Viški arhipelag
Geopark
Geopark Viški arhipelag
Rajska oaza Mediterana
Područje otoka Visa i njemu pripadajućih otočića – Biševa, Svetog Andrije, Brusnika, Jabuke i Palagruže – jedinstveno geografsko područje s lokalitetima i krajobrazima drugi je UNESCO-ov geopark u Hrvatskoj, nakon Papuka.
Viški je arhipelag geološki vrlo atraktivan predio sastavljen od formacija stijena zanimljivoga geološkog porijekla. Dijelovi arhipelaga, posebno oni oko jadranske crne piramide Jabuke i Brusnika, kao i unutrašnjost otoka Visa, izgrađeni su od vulkanskih stijena, koje su nastale prije 220 milijuna godina i kao takve su najstarije na Jadranu, za razliku od ostalih jadranskih otoka koji su izgrađeni od sedimentnih stijena.
Geomorfološki su spomenici prirode Viškog arhipelaga i vulkanski otoci Jabuka i Brusnik, uvala Stiniva te Zelena špilja na Ravniku. Jabuka se smjestila 30 milja od Komiže i izgrađena je od magmatske stijene. Plovidba ovim akvatorijem prilično je nesigurna jer magnetit iz stijena remeti kompase, a sidrenje je otežano jer otok nema uvala i podmorje je duboko. Ipak, ovdje su svoj dom pronašle endemska crna gušterica i endemske biljne vrste.
Malo bliže Komiži nalazi se otok Brusnik, također izgrađen od magmatskih stijena, ali ono po čemu je karakterističan jest njegov pomalo izvanzemaljski izgled. Brusnički žali čine sivi oblutci različitih veličina, a u sredini otoka nalazi se usjek ispunjen morem koji su komiški ribari „prenamijenili” u bazene za čuvanje ulovljenih jastoga. Kao najudaljeniji otok arhipelaga, Palagruža je posebno zanimljiva jer je na njoj prvi put nađen jedinstveni mineral – pelagozit.