Drago Sopta/HNS

Legendy chorvatského sportu

Země sportovních zázraků

Janica Kostelić, Luka Modrić, Dražen Petrović, Ivano Balić, Ratko Rudić, Mirko Filipović, Sandra Perković, Ivica Kostelić, Blanka Vlašić, Davor Šuker, Iva Majoli… Přiznejte, že vám naskočila husí kůže, když jste četli tato jména, která svými sportovními úspěchy nadchnula celý svět. A to je jen malá část nositelů medailí, cen a uznání, které chorvatští sportovci získali.

Od té doby, co se Chorvatsko osamostatnilo, získalo na zimních a letních olympijských hrách celkem 44 medailí a několik tisíc medailí si přivezlo z četných mistrovství Evropy i světa.

Chorvatsko patří mezi pouhých 10 zemí světa, které si zahrály ve finále světového šampionátu ve fotbale, je jednou z pouhých 10 zemí, které alespoň dvakrát vyhrály tenisový Davisův pohár, a jednou z pouhých 20 zemí světa, které mají mezi sebou vítěze ankety Zlatý míč.

Vzhledem ke svým úspěchům byla splitská Jugoplastika prohlášena nejlepším basketbalovým klubem 20. století. V roce 1992 hrála chorvatská basketbalová reprezentace ve finále olympijských her s legendárním americkým výběrem Dream Team. Reprezentace ve vodním pólu se 27 získanými medailemi od počátku samostatného Chorvatska patří mezi sportovní supervelmoci, házenkářští virtuosové v kostkovaných dresech vyhráli olympijský turnaj hned dvakrát a chorvatský tenista jako jediný v historii vyhrál turnaj ve Wimbledonu na divokou kartu.

Krešimir Ćosić je jedním ze 4 Chorvatů uvedených do basketbalové Síně slávy, Toni Kukoč je majitelem hned 3 prstenů NBA a šestý nejlepší hráč ligy ze slavné generace týmu Chicago Bulls, sourozenci Martin a Valent Sinković jsou jednou z nejúspěšnějších veslařských posádek světa a Šime Fantela je jedním z nejlepších světových jachtařů v olympijských třídách.